01 Mar 2018

Granitas – Geçmişten Günümüze…

DOĞAL TAŞLAR

İnsanoğlu var olduğundan beri doğal taşlar ile olan ilişkisi hep var olmuştur.

İnsanlığa ait ilk yaşam belirtilerini doğal taşların üzerine yapılmış resimlerden öğrenmekteyiz. Doğal taşlar ile günün koşullarında yontulup biçilip taşınarak insanoğlunun barınması amaçlı evler, kütüphaneler, anfitiyatrolar, ibadethaneler yapılmıştır. Bu yapıların birçoğu günümüze kadar ulaşmış olup yapıldıkları kendi dönemleri ile ilgili bizi bilgilendirmektedirler.

Teknolojinin gelişmesi ile her alanda olduğu gibi doğal taşlarında taşınması ve işlenmesi daha rahat olmaya başlamıştır. Böylece doğal taşlar estetik, renk, dokularıyla ve sağlamlıklarıyla günümüz yapılarında dış cepheden iç mekanlara her alanda kullanılmakta ve kullanıldıkları mekanlara prestij katmaktadırlar.

Tamamen doğadan elde edilmeleri, içeriğinde herhangi bir katkı, boya, kimyasal gibi maddeler bulundurmamaları sebepleriyle son derece sağlıklı, hijyenik ve estetiktirler.

Bizlerden sonraki nesillere yaşanacak bir dünya bırakmalıyız. Bu nedenle her geçen gün daha fazla yeşil bina inşa etmeliyiz. Doğayı korumak adına inşa edilen yeşil binaların özellikleriyle doğal taşların özelliklerini karşılaştırdığımızda yeşil binaların en vazgeçilmez malzemesinin doğal taşlar olduğunu görürüz.

Doğal Taşların Yapılardaki Kullanım Alanları:

Eskiden yapıların sadece ıslak alanlarında kullanılan doğal taşlar, estetik görünümleri ve bulundukları her alana uyum gösterebilecek sınırsız sayıdaki desen ve renkleriyle yapılarda yatak odalarından salonlara kullanıldıkları tüm alanlarda prestijini arttırarak değer katmaktadırlar.

Kullanıldıkları belli başlı alanlar:

Zemin döşemeleri

Banyo, mutfak tezgâhları

Duvar kaplamaları

Merdiven basamak ve rıhtları

Asansör ve kapı söveleri

Kolon kaplamaları

Peyzaj taşları

Bankolar

Eşik, denizlik, süpürgelik

Günümüz insanı sağlığını korumak adına yediklerine, giydiklerine her alanda doğal olanı tercih ediyor. Bu nedenle yapılarda doğal taşlar her geçen gün daha fazla tercih edilen bir malzeme olmuştur.

 

GRANİTAŞ, 1989 yılında Türk doğal taşına değer katmak hedefiyle Bilecik’te kurulmuş olup, yıllar içinde yaptığı sürekli yatırımlarla yenilenerek sektörde hep öncü olmuştur.

Kurulduğundan bu yana 29 yılda 5 fabrika(Bilecik, Kırşehir, Sivrihisar, Aksaray ve Bergama’da), 7 granit ocağı (Aksaray’da 2 adet, Giresun, Kırklareli, Bergama, Sivrihisar, Ankara’da), 25 yurt içinde (İstanbul’da 5 adet, Çorlu, Ankara, Gaziantep, Malatya, Bursa, Bilecik, Antalya, Muğla, İzmir, Kırşehir, Afyon, Isparta, Eskişehir, Ordu, Samsun, Mersin, Kocaeli, Konya, Adana, Denizli’de), 2 yurt dışı (Romanya ve Ukrayna’da) doğal taş satış deposu kurularak faaliyetlerine daima genişleyerek ve büyüyerek devam etmiştir.

Kurulduğu ilk yıllarda granit konusunda uzmanlaşmış olan GRANİTAŞ son yıllarda Bilecik fabrikasına yaptığı mermer yatırımı ile Türkiye’mizin değerli taşlarını Bilecik’te işleyerek yurt içinde ve yurt dışında yapılan projelere GRANİTAŞ kalitesiyle hizmet vermektedir.

Ayrıca GRANİTAŞ’ın İstanbul Pendik’te bulunan Türkiyemiz’in en büyük Doğal Taşlar Galerisinde Türk taşlarının yanı sıra tüm dünyadan gelen 400 çeşitten fazla mermer, granit, traverten, limestone, oniks, yarı değerli taşlar bulunmaktadır.

 

GRANİTAŞ markasının arkasında:

  • 29 yıllık bilgi birikimi ve tecrübe vardır.
  • 400’den fazla sektörünün en deneyimli ve donanımlı taş ekibi vardır.
  • Türkiye’nin en yaygın satış ağı ve çözüm üreten tecrübeli satış ekibi vardır.
  • Türk granitlerinin en zengin çeşidi vardır.
  • Tüm dünyadan her çeşit, her ölçü taşı bulunduran zengin stokları vardır.

Tüm bu nedenlerden dolayı yapılarda doğru tercih doğal taş, doğal taşta doğru tercih GRANİTAŞ ’tır.

0 Comment

Leave a Comment

Your email address will not be published.