12 Eyl 2018

Kleidco

Kleidco nitelikli yapılara alüminyum yapı çözümleri konusunda hizmet vermek amacıyla tamamen yerli sermaye ile kurulmuş uluslararası bir sistem evi firmasıdır.

Müşterilerine üst sınıf alüminyum sistemler üretir. Türkiye, İspanya, Almanya’daki oluşumları ile faaliyetleri uluslararasıdır. Kleidco, ürünlerinin tasarımını, konusunda deneyimli dünyaca ünlü danışmanlık firmaları ile ortaklık yaparak geliştirmiştir. Ürünler, tasarım aşamasından üretimin sonlanmasına ve daha sonra test sonuçlarına kadar titizlikle sonlandırılan uzun bir çalışma sürecinin sonrasında ortaya çıkmıştır. Projelere uygun çözüm ve ürün sunar.

Kleidco sektörde rakiplerine göre çok farklı bir vizyonda ve misyondadır. Kleidco’nun uzmanlık alanı sadece standart pencereler ya da cepheler değildir. Projeye göre ürün ve sistem “custom design” geliştirip çözüm üretmektir.

Bu anlayışı sayesinde mimar ve proje geliştiricilerine en uygun ve en ekonomik çözüm sunulur. Bu özellik sayesinde mimari hayaller gerçeğe kolayca dönüştürülür.

 

Kleidco’nun bünyesinde projeye uygun tasarım “custom design” ve detay çözümü yapacak konusunda çok deneyimli uzman bir ekip bulunmaktadır.

 

Kleidco ürün gamında ise  FS50, FS60 cephe sistemleri, USG80 panel cephe sistemleri ile Parametric Cephe Sistemleri projelerde müşterilere sunduğu inovatif çözümlerindendir.

Proje bazlı istekler ile yeniden şekillendirilen bu sistemlerin hem proje gereksinimleri olan hava geçirimsizlik, su sızdırmazlık ve rüzgar yükü dayanım gibi ana performans değerleri ile termal yalıtım ve depreme dayanım faktörleri üst seviyelerde sağlanarak, müşterilere yeni nesil cephe çözümleri sunulmaktadır. Bu çalışmalarda destek alınan en önemli kaynaklar yenilenen cephe malzemeleri, yoğun Ar-Ge çalışmaları ve gelişen mimari trendlere bağlı olarak farklı segmentlerin değişen ihtiyaçlarının iyi kavranması başta gelmektedir. Her yapı türünün cephe sistemlerinden beklentilerinin farklı olması, sistem evlerini daha optimal çözüm yolları araştırmaya itmektedir.

 

Smart Slide sürme sistemi, konvansiyonel sürme sistemlerin yüksek yapılarda konforlu olarak kullanılmaması ve performans kriterleri açısından istenilen değerleri sağlayamaması sebebi ile dizayn edilen yeni nesil bir sürme sistemdir. Piyasada benzer özellikteki ürünlere göre yüksek konfor değerleri vermesi ile projelerde tercih sebebi olmaktadır.

Kleidco bu ürünün tasarımına başlarken sektörde muadil olan benzer sistemler vardı. Fakat projelerin karar vericileri ile yaptığımız görüşmelerde bir ön yargı olarak bu sistemlerin istekleri bir noktaya kadar karşıladıkları ve müşterilere bu şekilde sunulduğunu fark edildi. Yani piyasada yer alan örnekleri sistem tasarımı olarak talep görmekte fakat her biri farklı bir konuda bir eksiklik gösterdiğini fark edildi. Örnek olarak performans kriterleri, ısıl konfor değerleri ile istenilen estetik değerlerde bu sistemlerde eksiklikler bulunmaktaydı. Kleidco’nun karar vericiler ve tasarımcılar ile yaptığı görüşmeler ile aldığı briefler sistem tasarımının temel yapı taşları haline geldi ve dizayn noktasında bu ihtiyaçların ötesinde geleceğin yapılarında duyulabilecek ihtiyaçları da öngörüldü.

Proje görüşmelerinde elde edilen önemli tasarım kriterleri şirket içi yapılan toplantılarda ele alınarak sektör paydaşları olan; cephe danışmanları, mimarlar,  mekanizma tedarik firmaları ve uygulama firmalarımız ile sistem kurgusu üzerine görüşmeler yapıldı. Bu görüşmeler sistemin sahip olması gereken özelliklerini belirledi. Bu sektör paydaşları ile tasarım süreçlerinde yapılan görüşmeler ve fikir alış verişleri sistemin bugünkü şekline gelmesinde yardımcı oldu. Piyasadaki rakip sistemlerde yaşanılan sıkıntılar uzun uzun incelenerek sistemin bu sorunlara da cevap vermesi sağlandı. Tasarım süreci sonrası sistem bileşenleri hazırlandı ve testlere tabi tutuldu. Avrupa Standartlarında (EN) akredite test kurumlarında yapılan testler ile sistemin başarısı tescillenmiş oldu.

Özellikle 100 mt ve üzeri yüksek yapılarda kullanılacak olan açılır sistemlerin performans kriterleri bir başka boyutta değerlendirilmektedir. Bu yüksekliklerde iç-dış hava sıcaklık farkları, yapının ve cephenin maruz kaldığı rüzgar şiddeti ve buna bağlı olarak yapının maruz kaldığı yağmur etkisi ile su geçirimsizlik değerleri üst noktalara çıkmaktadır. Şehir merkezlerinde yüksek yapıların sayısının artması ve özellikle konut projelerinde yüksek yapılar tasarlanması ve inşa edilmesi buralarda kullanılacak sistemlerin kriterleri değişim göstermiştir.

Yüksek yapılarda balkona çıkılması ihtiyacı ve balkona çıkılırken içeride alan kaybetmeden sürme sistemler ile çıkılabilmesi mimarlar, işverenler ve son kullanıcılar tarafından talep edilen kriterlerdi. Böyle bir sistemin bu tür yapılarda gerekli konfor değerlerini karşılaması bu sistemi tasarlarken en önemli çıkış noktaları oldu. Uzun süren Ar-Ge çalışmalarının ardından ısıl konfor, hava ve su geçirimsizlik ve rüzgar yüküne dayanım performans değerlerinde piyasanın en iyi değerlerine sahip sistem ortaya çıktı. Yaklaşık 1.500 konutun yer aldığı en yükseği 162 metre olan 5 kuleden oluşan Iconova- Gaziantep projesi, 140 metre yükseklikte 36 katta 367 konuttan oluşan İkon Tower-İzmir projesi, 28 katta 249 konuttan oluşan Marmarakule-İstanbul projesi ve inşasına yeni başlanan Halaskargazi Lotus Evler-İstanbul projelerinde Smart Slide bünyesinde barındırdığı özellikler ile karar vericiler tarafından tercih edildi.

Kleidco gerek yer aldığı sosyal sorumluluk projeleri gerek ise partnerleri ve müşterileri ile buluştuğu etkinliklerde büyük ilgi ile karşılanmaktadır. 6-7 Nisan 2018 tarihleri arasında Lütfi Kırdar Kongre Merkezinde yapılacak olan Arch+Dsgn Summit 2018 (Mimari ve Tasarım Zirvesi) etkinliğinde de yine sektör paydaşları ile ürün ve hizmetlerini paylaşıyor olacaktır.

0 Comment

Leave a Comment

Your email address will not be published.