12 Eyl 2018

Sapa Inovatif Aluminyum Sistem Çözümleri

Türkiye’de büyük projelerin birçoğuna imza atan Sapa markasının yanısıra, Alman Wicona ve Fransız Technal sistem markalarının da sahibi olan Hydro; değer zinciri boyunca boksit, alüminyum ve enerji üretiminden, birincil alüminyum ve haddelenmiş ürünlerin üretimine, ayrıca geri dönüşümden üretim, satış ve ticaret faaliyetlerine kadar geniş bir ağda faaliyet gösteren küresel bir alüminyum şirketi. Merkezi Norveç’te bulunan şirketin, tüm kıtalarda 40’dan fazla ülkede faaliyet gösteren 32.000 çalışanı bulunmakta. Türkiye yapılanması Hydro Yapı Sistem ise 1997 yılından bu yana Türkiye’de faaliyet göstermekte ve Sapa markasının satışını yapıyor. Proje bazlı çalışan ve gerektiğinde bu projeler için özel ürünler geliştiren Sapa Türkiye; mimarlar, danışmanlar, uygulamacılar ve diğer proje ortakları ile iletişim halinde olan bir yapılanmaya sahip.

Dünyanın değişik bölgesinde birçok sistem evi bulunan Sapa markası bu sayede her coğrafya ve iklim koşuluna göre sistem çözümü sunabilmekte. Belçika’da yerleşik Sapa sistem merkezi doğrama sistemleri konusunda güçlü iken, Polonya’da yerleşik sistem evi cephe çözümleri, İngiltere merkezli sistem evi güvenlik çözümleri ve İsveç sistem evi ile soğuk iklimlere yönelik yüksek ısı yalıtımlı sistemleri geliştirmekte. Uluslararası bir firmanın parçası olarak Sapa Türkiye’nin teknik ekibi de müşterilerin ihtiyaçlarına göre özel sistemler tasarlayacak yetkinliğe sahip ve gelen özel proje taleplerine yönelik her türlü cevabı kısa sürede ve doğru çözümler ile cevaplayabilmekte.

Özellikle son yıllarda yüksek yapılarda Sapa sistemleri bu etkin hizmet yapısı ve hem kalite hem estetik açıdan tüm ihtiyaçlara cevap veren inovatif aluminyum çözümleri nedeni ile daha fazla tercih edilmeye başlandı. Cephe, doğrama ve sürme sistemleri markanın sektöre sunduğu ana sistemler. Ayrıca ışıklık ve yangına-kurşuna-bombaya dayanımlı sistemler de sistem yelpazesinde bulunuyor.

SAPA CEPHE SİSTEMLERİ

Aluminyum cephe sektörüne baktığımızda ilk zamanlarda cephe adına yapılan uygulamalar düşey ve yatay kayıtlarla bölünmüş masif duvarların içinde açılan pencere boşluklarından ibaretti. Günümüzde ise mimarların ve yaşam alanlarını kullananların tercihlerine paralel olarak artık çok daha fazla transparanlık, ışık ve manzara sağlayan, etkili güneş gölgeleme sistemleri entegre edilebilen cepheler söz konusu. İşte bu nedenle inovatif alüminyum çözümleri markası Sapa, AR-GE bölümlerinde günümüzün ve geleceğin cephe ve doğrama sistem teknolojisi alanında yaptığı çalışmalarına maksimum önem veriyor.

Sapa, klasik giydirme cephe sistemlerinin yanı sıra, panel cephe sistemi sunulmakta. Ankara’da Türk Telekom Genel Müdürlük Binası’nda projeye özel dizayn edilen double facade (çift cephe) sistemi ve Varyap Meridian konut projesinde kullanılan Sapa Elegance 72 panel cephe sistemleri sektörün en iyi performans değerleri ile müşteriler açısından tercih sebebi.

Elegance 52 cephe sistemi ise mimari taleplere her türlü cevabı vermek üzere çok çeşitli varyasyonlarda geliştirilmiş, Sapa ürün yelpazesinin minimal ön görünümlü, geniş kapsamlı cephe sistemi.

SAPA SÜRME SİSTEMLER

Son yıllarda proje şartnamelerinde yüksek performans değerleri istenmeye başlandı. Sapa’nın sistem yelpazesinde özellikle sürme seriler piyasanın en iyi performans değerlerine sahip.

Sapa Türkiye’nin en önemli referans projelerinden Akasya Acıbadem konut projesinin 170 metre yüksekliğindeki konut bloklarında 1350 Pa değerinde su geçirimsizlik değeri talep edilmiştir. Standart bir sürme sistem ile 300-450 Pa değerleri ancak karşılanabilirken, bu proje için Sapa Türkiye tarafından önerilen Sapa Confort 160 sürme sistem ile müşteri ve mimarın istekleri yerine getirilmiş, projenin tüm etaplarında bu değeri sağlayabilen tek firma Sapa olmuştur.

Markanın sürme sistemlerinden bir diğeri ise “Light is More” sloganı ile piyasaya sürülen, evinde ya da iş yerinde ferah yaşam alanları isteyenlerin tercihi Artline. Sapa Artline sistem ile ısı ve akustik yalıtımdan vazgeçilmeden, çok geniş ölçülerde açılır kanatlar bile rahatça kullanılıyor. Sapa Artline, diğer sürme sistemlere göre %20 daha fazla cam alan sağlaması ile öne çıkıyor.

SAPA DOĞRAMA SİSTEMLERİ

Sapa kapı ve pencere sistemleri Avantis, yalıtımlı ve yalıtımsız, dar ve geniş ön görünüm genişliklerinde birçok farklı seçenek sunuyor.

Avantis 95 170 kg ağırlığa kadar kanat yapabilme imkanı sunan, Pasif Ev seviyesinde bir doğrama. Yüksek katlı binalar ya da yüksek performans gerektiren zorlu iklim koşullarındaki projeler içn ideal bir sistem çözümü.

Plaisance 50 ise 50 mm kasa derinliğine sahip yalıtımsız kapı ve pencere sistemi.

Sapa’nın en çok tercih edilen doğrama sistemi ise Avantis 70. 70 mm derinliğe sahip, 3 odacıklı,  yüksek performans sağlayan Avantis 70’te içeri açılır kanatlarda akustik performans ve ısı yalıtımı için koesktrüde bir orta bini fitili bulunmakta. Basic, I (Insulated), SI (Super Insulated) ve SHI (Super High Insulation) gibi farklı ısı yalıtım versiyonları bulunan Sapa Avantis 70 kapı ve pencere sistemi hem ticari hem de konut projelerinde tercih ediliyor.

Bir projenin dış kabuğu bulunduğu ortamla uyum sağlarken aynı zamanda semtini bir üst seviyeye taşıma misyonuna da sahip. İşte bu noktada Sapa sunduğu standart ve özel çözümler ile kent kültürüne katkı sağlayan projelere imza atmaya devam ediyor.

0 Comment

Leave a Comment

Your email address will not be published.